Czy wyburzenie budynku wymaga zezwolenia?

Czy wyburzenie budynku wymaga zezwolenia? - okładka

Szybkie uporanie się z rozbiórką starego budynku to często kluczowy warunek przystąpienia do nowej inwestycji. Konieczne jest dokładne uprzątnięcie terenu, a następnie jego wyrównanie. Wszystko po to, aby w tym miejscu mógł powstać nowy budynek, droga bądź inna budowla.


Brzmi prosto, prawda? Otóż nie zawsze tak to wygląda. Czasem wyburzenia wymagają spełnienia szeregu formalności, z którymi nie każdy jest w stanie sobie poradzić. W takim przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów. Jednak po kolei.


Zdecydowanie najwięcej problemów w przypadku rozmaitych rozbiórek sprawiają pozwolenia, dlatego dobrze jest zastanowić się nad nimi nieco głębiej i odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań.

Kiedy pozwolenie na rozbiórkę jest wymagane?

Warto zacząć od tego najważniejszego. Jak się bowiem okazuje, nie w każdej sytuacji omawiane formalności są wymagane. Muszą jednak zostać spełnione pewne kryteria, które są zapisane w obowiązujących przepisach. Z pozwolenia można więc zrezygnować wówczas, gdy:

  • wysokość budynku przygotowanego do rozbiórki nie przekracza 8 metrów,
  • budowla nie jest wpisana do rejestru zabytków,
  • odległości konstrukcji od granicy działki jest większa, niż połowa jej wysokości (przykład – budynek o wysokości 4 metrów powinien znajdować się co najmniej 2 metry od granicy działki).

Zgoda nie jest wymagana także wtedy, gdy wyburzony ma zostać budynek, który w przeszłości mógł powstać bez pozwolenia i jednocześnie nie znajduje się on w rejestrze zabytków. O ile jego usunięcie nie będzie stwarzało realnego zagrożenia pogorszenia dla środowiska, stosunków wodnych bądź warunków sanitarnych.

We wszystkich pozostałych przypadkach zezwolenie na wyburzenie jest konieczne. Zawsze więc, gdy usunięty ma zostać wysoki budynek (ponad 8 metrów) bądź znajdujący się przy granicy działki, konieczne jest przejście przez szereg formalności. Najwięcej problemów sprawiają, rzecz jasna, konstrukcje wpisane w rejestrze zabytków. Przed rozbiórką muszą one zostać z niego wykreślone. To zaś okaże się możliwe tylko wtedy, gdy ich stan techniczny będzie na tyle zły, że nie pozwoli na przeprowadzenie remontu.

W jaki sposób załatwić formalności związane z wyburzeniem budynku?

Pozwolenia przydzielane są na podstawie poprawnie przygotowanych zgłoszeń, w których trzeba zawrzeć informacje dotyczące między innymi zakresu zaplanowanych prac. Należy również wskazać, w jaki sposób zostaną przeprowadzone wyburzenia i którego dokładnie budynku (lub budynków) dotyczą.

Chcąc zyskać pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem, po otrzymaniu niezbędnych zgód, formalności warto zostawić specjalistom, którzy zajmą się samym wyburzeniem. Usługi tego typu mają bowiem charakter kompleksowy. Polegają więc na przygotowaniu dokładnego planu rozbiórki, uzyskaniu pozwoleń, a także na dokładnym przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych prac, również tych związanych z wywozem i utylizacją gruzów oraz innych odpadów.

Dzięki temu inwestor ma pewność, że całość została wykonana w sposób nie tylko sprawny, ale też zgodny z obowiązującymi przepisami i zasadami. Zabezpieczony teren natomiast umożliwi realizację kolejnej inwestycji – bez względu na jej rodzaj oraz specyfikę.

Wyburzenia ze specjalistami to najlepszy sposób na to, aby uporać się z wszelkimi trudnościami, które w innych sytuacjach mogłyby poważnie opóźnić zaplanowaną realizację, a także sprawić, że zaplanowane wydatki zaczną niebezpiecznie rosnąć, czego nie chce żaden inwestor.