Wiele osób twierdzi, że pozyskanie dobrej działki pod budowę hali jest jednym z najtrudniejszych etapów. Jeśli mamy to już za sobą, możemy przystąpić do przygotowania gruntów i fundamentów. Podpowiadamy, jak opracować skuteczny plan działań!
Budowa hali a formalności
Zanim rozpoczniesz budowę hali, sprawdź, czy musisz to tylko zgłosić, czy też potrzebujesz pozwolenia. W pierwszym przypadku obiekt może być eksploatowany przez 180 dni, a potem trzeba go zdemontować. Takie rozwiązanie sprawdzi się wówczas, gdy chcemy organizować w nim targi lub imprezę, sezonowo potrzebujemy dodatkowego magazynu lub tymczasowo zwiększamy produkcję. Jeśli nie chcemy demontować hali po 6 miesiącach, musimy mieć na to pozwolenie.
Po załatwieniu niezbędnych formalności i opracowaniu planu budowy należy przygotować teren, a także zaplanować roboty ziemne. Pamiętajmy, że od tego zależy, czy fundamenty będą stabilne i trwałe.
Podczas rozmowy z ekipą budowlaną warto ustalić, jakie czynności przygotowawcze leżą po jej stronie, a jaki jest zakres naszych obowiązków. Jeśli realizacja wszystkich działań spoczywa na inwestorze, można przedyskutować je z montażystami. W ten sposób łatwiej stworzymy bezpieczne warunki pracy i rozpoczniemy budowę zgodnie z harmonogramem.
Jak ogrodzić plac budowy?
Najpierw należy ogrodzić teren, aby ekipa budowlana wiedziała, gdzie dokładnie ma pracować. Jeśli zamierzasz je później zdemontować, możesz postawić ogrodzenie modułowe. Upewnij się jednak, że nie stwarza zagrożenia dla pracowników. Przypominamy, że powinno mieć ono przynajmniej 1,5 m wysokości i mieściło się minimum 1 m od krawędzi wykopów. Jeśli nie jest to możliwe, należy oznaczyć granice działki tablicami ostrzegawczymi, w razie potrzeby trzeba zagwarantować stały nadzór.
Przygotowanie terenu pod budowę hali
Po ogrodzeniu placu budowy można przystąpić do wyrównania i przygotowania powierzchni działki, na którym ma znaleźć się hala. Geodeta sporządza siatkę wysokościową terenu, na podstawie której usuwa się wzniesienia i zakopuje doły. Dobrze utwardzony teren zapewnia bezpieczeństwo ekipie montażowej, jednocześnie przyspieszy realizację inwestycji. Plac budowy należy wzmocnić na tyle, aby dźwigi, podnośniki i wózki nożycowe nie stwarzały zagrożenia dla pracowników.
Jeśli maszyny zakopią się w grząskim gruncie, doprowadzi do przestojów. Niejednokrotnie wymusza to zmianę planu działania, a nawet opóźnia zakończenie budowy. To generuje wysokie koszty, których można byłoby uniknąć, odpowiednio utwardzając nawierzchnię.
Wielu inwestorów zastanawia się, czy musi wylać fundamenty pod halę. W przypadku obiektów całorocznych najczęściej wylewamy stopy fundamentowe. Dla mniejszych obiektów dobrze sprawdzi płyta fundamentowa, która może pełnić jednocześnie funkcję posadzki. Pamiętajmy, że nawet w przypadku hali tymczasowej należy dobrze przygotować grunt.
Jak rozplanować plac budowy?
Aby usprawnić pracę, warto wyznaczyć strefy na placu budowy. Ich ilość i rozlokowanie mogą się różnić, ale istnieje też kilka stałych elementów. Przede wszystkim należy ustalić miejsce, w którym stanie hala. Oprócz tego trzeba zdecydować, gdzie będą składowane materiały. Ponadto powinniśmy uwzględnić wjazd na budowę, miejsca manewrowe i wyładunkowi drogi ewakuacyjne. Pamiętajmy, żeby wyznaczyć ujęcie wody, przyłącze elektryczne, miejsce na toalety i kontener socjalny.
Chociaż hala jest stosunkowo lekkim obiektem, należy przygotować grunt podobnie, jak w przypadku tradycyjnego budynku. Przypominamy, że fundamenty i stropy fundamentowe należy osadzić na stabilnym podłożu. Nie można również zapomnieć o odpowiednim wypoziomowaniu powierzchni. Dzięki temu siły oddziałujące na konstrukcję rozłożą się zgodnie z obliczeniami ujętymi w projekcie.