Prace rozbiórkowe należą do skomplikowanych, wymagających i niebezpiecznych czynności technicznych. Wykonuje się je po to, aby zdemontować część lub cały budynek, a następnie usunąć niepotrzebne materiały z terenu posesji. Sprawdź, jak zorganizować rozbiórkę!
Rozbiórka budynku – niezbędne formalności
Aby zbudować dom, czasami trzeba wyburzyć istniejący budynek lub przynajmniej jego część. W tym celu warto poszukać doświadczonej ekipy, która wykona prace rozbiórkowe lub wyburzeniowe. W pierwszym przypadku fachowcy demontują elementy konstrukcji tak, żeby można je było ponownie wykorzystać, natomiast w drugim dochodzi do destrukcji budynku przy użyciu maszyn budowlanych lub materiałów wybuchowych.
Przed przystąpieniem do prac rozbiórkowych należy uzyskać specjalne pozwolenie. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie zgłosić takie przedsięwzięcie. Pamiętaj, żeby dopilnować niezbędnych formalności, w przeciwnym razie urząd uzna Twoje działania za samowolę budowlaną. Nie dotyczy to robót rozbiórkowych i zabezpieczających, które mają na celu wyeliminowanie zagrożenia dla osób i mienia. Nie musimy wstrzymywać się z ich wykonaniem do chwili uzyskania pozwolenia, ale wniosek złóżmy jak najszybciej. Niezbędne dokumenty możesz dostarczyć do starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu.
Pamiętaj, żeby uwzględnić w nich zakres, rodzaj i sposób wykonania prac rozbiórkowych. Wstrzymaj się z ich przeprowadzeniem przez 30 dni od momentu złożenia dokumentów, ponieważ tyle czasu ma starosta lub prezydent ma na ich rozpatrzenie. Pozwolenie na prace rozbiórkowe jest wymagane, jeśli budynek ma przynajmniej 8 m wysokości, niezależnie od tego, jak daleko znajduje się od granicy działki.
Jak uzyskać pozwolenie na prace rozbiórkowe?
Przypominamy, że obowiązek zgłoszenia rozbiórki spoczywa nie tylko na inwestorze, lecz także nabywcy domu jednorodzinnego. Po uzyskaniu pozwolenia należy ją wykonać w ciągu 2 lat, w przeciwnym razie trzeba złożyć nowy wniosek.
W niektórych przypadkach potrzebujemy zgody konserwatora zabytków. W tym celu powinniśmy złożyć wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, do którego dołączamy projekt i program robót, dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości i potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej. Pamiętajmy, żeby sprawdzić, czy budynek został wpisany do rejestru zabytków, zanim wynajmiemy ekipę. Konserwator zgodzi się na prace rozbiórkowe, jeśli obiekt jest bardzo zniszczony i nie nadaje się do remontu.
Jak powinny przebiegać prace rozbiórkowe?
Plan prac powinien uwzględniać: wyznaczanie terenu, rozbiórkę obiektu, usunięcie gruzu i przetransportowanie go na tymczasowe wysypisko, wyrównanie działki i specjalistyczne sprzątanie posesji. Zanim rozpoczniesz prace rozbiórkowe, powinieneś odpowiednio zabezpieczyć i przygotować teren. Należy ogrodzić całą działkę tak, żeby nie weszły na nią osoby trzecie. Oprócz tego powinieneś oznaczyć plac rozbiórki, przydadzą Ci się tego specjalne tablice. Nie zapomnij też odłączyć przyłącze elektryczne, cieplne i wodne, aby nie stwarzały zagrożenia.
Prace rozbiórkowe są skomplikowanym przedsięwzięciem, ponieważ nie tylko dopełnić niezbędnych formalności, lecz także przestrzegać określonych procedur. Pamiętajmy też, żeby zachować odpowiednią kolejność działań. W ten sposób zapewnimy maksymalne bezpieczeństwo ludzi i mienia. Fachowcy korzystają z profesjonalnych narzędzi, jednocześnie dysponują dużą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu zyskujesz pewność, że prace rozbiórkowe przebiegną szybko i bezpiecznie. Pracownicy mają stosowne kwalifikacje, ponadto regularnie uczestniczą w szkoleniach BHP.