Przed przystąpieniem do realizacji rozmaitych inwestycji, szczególnie drogowych, konieczne jest sprawdzenie, czy nawierzchnia znajduje się w stanie pozwalającym na przeprowadzenie prac niezbędnych do sfinalizowania projektu. Często okazuje się, że konieczna jest stabilizacja gruntu, umożliwiająca wzmocnienie nawierzchni. Czym dokładnie jest ten proces, na czym polega i kiedy się go wykonuje? Odpowiadamy!
Stabilizacja gruntu – na czym polega ten proces?
Stabilizacja gruntu to proces technologiczny, podczas którego następuje rozdrobnienie ziemi, a następnie wymieszanie go z odpowiednim spoiwem. Stabilizacja gruntu pozwala na uzyskanie nawierzchni o odpowiednich parametrach użytkowych, pozwalających na realizowanie inwestycji. Dodatkowo, stabilizacja gruntu pozwala na przygotowanie podbudowy pomocniczej i zasadniczej. Nasi specjaliści dbają o to, aby do każdego projektu podchodzić indywidualnie – za każdym razem dobieramy technologie oraz rodzaj spoiwa do specyfikacji gruntu oraz realizowanej inwestycji. Wszystko dla osiągnięcia optymalnych rezultatów.
Jakie tworzywa są wykorzystywane do stabilizowania gruntu?
W naszej firmie zawsze korzystamy z materiałów najwyższej jakości oraz z nowoczesnych, zaawansowanych sprzętów. Dodatkowo, uwzględniamy parametry gruntu, który ma być poddany stabilizacji oraz wymagania związane z rodzajem inwestycji. W naszej pracy wykorzystujemy m.in. spoiwa hydrauliczne, składające się z materiałów sypkich oraz wody, służącej do utwardzania ich. Wśród proponowanych przez nas rozwiązań znajdują się:
- Stabilizacja gruntu cementem – ten rodzaj tworzywa wykorzystywany jest przede wszystkim w ramach przygotowań gruntu do realizacji inwestycji drogowych. Nasi specjaliści dbają o to, aby do każdego projektu dobrać odpowiedni rodzaj cementu, tak, żeby efektem finalnym było uzyskanie gruntu o pożądanej wytrzymałości mechanicznej i odporności na wpływ różnego rodzaju czynników zewnętrznych.
- Ulepszanie podłoża z użyciem specjalnego spoiwa drogowego – w tym rozwiązaniu używamy mieszanki zawierającej m.in. żużel, cement oraz dodatki pozwalające zwiększyć wytrzymałość podłoża.
- Stabilizacja gruntu rodzimego lub nawiezionego żużlem i popiołami lotnymi – to rozwiązanie zwykle uważane jest za dodatkowe, wykorzystywane dla uzyskanie lepszych efektów, w postaci bardziej wytrzymałego gruntu, dopasowanego do wymagań konkretnej inwestycji.
- Stabilizacja z wykorzystaniem wapna oraz dodatków hydrofobowych – opcja polecana przez nas w sytuacjach, w których trzeba osuszyć podłoże oraz zmienić odczyn gruntu.
Stabilizacja gruntu to proces, który należy wykonać przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej, w sytuacji, w której grunt nie ma odpowiednich parametrów i istnieje ryzyko, że np. świeżo położony asfalt, nie utrzyma się na swoim miejscu. W praktyce niemal każda inwestycja wymaga przeprowadzenia zabiegu stabilizacji gruntu w mniejszym lub większym zakresie. Dobrze wykonana stabilizacja gruntu pozwala na uzyskanie podłoża o konkretnych parametrach, dostosowanych do Twoich potrzeb i wymagań.
Jeżeli planujesz jakąś inwestycję budowlaną lub drogową, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści chętnie przedstawią Ci ofertę i dostosują sposób stabilizacji gruntu do Twoich oczekiwań. Przedstawimy Ci nasz pomysł na realizację projektu i plan działania – krok po kroku. Działamy nie tylko skutecznie, ale też szybko, zdając sobie sprawę, jak frustrujące są opóźnienia w zakresie przeprowadzania prac budowlanych.