Jak przygotować teren pod budowę domu?

Jak przygotować teren pod budowę domu - foto

Może się wydawać, że działka budowlana z definicji jest gotowa na wbicie łopaty i rozpoczęcie robót. Tymczasem najczęściej okazuje się, że taki teren wymaga sporej ilości pracy do wykonania, zanim będzie można na nim cokolwiek wybudować. Aby prace budowlane przebiegały sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z przepisami, niezbędne jest zajęcie się kilkoma istotnymi kwestiami. Czy potrzebna będzie firma rozbiórkowa? Jak przygotować grunt? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części tekstu.

Działania wstępne

Budowa domu jest nie lada przedsięwzięciem. Zanim jednak zaczniemy prace budowlane na zakupionej działce, trzeba przedtem wykonać szereg dodatkowych prac. Na początek najważniejszymi rzeczami do przygotowania są dokumenty. Należy skompletować m.in. projekt domu w kilku egzemplarzach, raport na temat warunków technicznych oraz pozwolenie do użytkowania działki budowlanej. Wszystkie te dokumenty składa się w wydziale architektury i budownictwa starostwa powiatowego. Niekiedy trzeba także dołączyć odpowiednie ekspertyzy geologiczne.

Ogrodzenie działki, terenu budowy i budynku

Następnym krokiem jest ogrodzenie terenu działki budowlanej. Takie ogrodzenie ma na celu zarówno wydzielenie przestrzeni, jak i zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie budowy oraz osobom postronnym. W celu wytyczenia granic działki konieczne jest zwrócenie się do geodety, który zajmie się wytyczeniem narożnych punktów geodezyjnych (jeśli zostały one zniszczone lub usunięte). Geodeta pomoże również w wytyczeniu granic budynku mieszkalnego zgodnie z mapą zagospodarowania terenu. Kolejny element to oznakowanie działki za pomocą żółtej tablicy informującej o prowadzonych budowach, ich rodzaju, kierowniku budowy wraz z danymi inwestora, adresem i numerem pozwolenia na budowę.

Oczyszczenie i wyrównanie terenu

Kolejny etap to usunięcie przeszkód znajdujących się na terenie działki. Właśnie na tym etapie może się przydać firma rozbiórkowa. Po pierwsze trzeba usunąć drzewa i krzewy. Mogą one przeszkadzać oraz stwarzać zagrożenie podczas prowadzenia prac. Niekiedy na wycięcie drzew konieczne jest uzyskanie pozwolenia w gminie. Poza tym na działce mogą się znajdować pozostałości starych obiektów budowlanych. Trzeba się ich w profesjonalny sposób pozbyć. Niewątpliwie powinni się tym zająć specjaliści, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Ważna jest też wiedza dotycząca tego, jak w sposób zgodny z prawem, a przede wszystkim bezpieczny, przeprowadzić rozbiórkę lub wyburzenie. Następnie należy wywieźć odpady, w tym gruz budowlany, we właściwe, przeznaczone do tego miejsce.

Następnie należy wyrównać teren pod budowę. W tym celu warto skorzystać z usług sprawdzonych fachowców. Nasza firma rozbiórkowa zajmie się usunięciem dołów i nierówności, sprowadzi dodatkową ziemię oraz utwardzi grunt. Jednym z ostatnich etapów przygotowania terenu pod budowę są wykopy pod fundamenty. Muszą być wykonane zgodnie z planem i bardzo precyzyjnie. Zgodność z projektem jest kluczowa dla efektów pracy.

Szukasz zatem profesjonalnej ekipy do przygotowania działki pod budowę? Firma rozbiórkowa Eko Grand to zespół fachowców, oferujący m.in. usługi związane z wyburzaniem, rozbiórką. Zajmujemy się przygotowywaniem terenu pod budowę. Bierzemy też udział w pracach czysto budowlanych, zwłaszcza na etapie organizacji i wykładania kruszywa. Wieloletnie doświadczenie i udokumentowana wiedza sprawiają, że można nam zaufać. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów współpracy.