Różnice między rozbiórkami mechanicznymi a ręcznymi

Różnice między rozbiórkami mechanicznymi a ręcznymi

Sprawnie, profesjonalnie wykonana rozbiórka pozwala nie tylko usunąć konstrukcję i przygotować teren pod nową inwestycję, ale też wykorzystać ponownie powstałe odpady. Żeby jednak to wszystko okazało się możliwe, konieczny jest wybór odpowiedniej metody.

Dobrze byłoby również, aby za rozbiórki wzięli się specjaliści. Dlaczego? Ponieważ dysponują oni odpowiednim sprzętem, który umożliwia przeprowadzenie wszystkich czynności w sposób szybki i sprawny. Bez większych komplikacji, które mogłyby niepotrzebnie wydłużyć czas realizacji lub doprowadzić do wygenerowania niepotrzebnych wydatków.

Zdecydowanie najczęściej wykonywane są rozbiórki metodą ręczną oraz mechaniczną. Czym się one różnią i na czym polegają? Dobrze będzie to sprawdzić. Dzięki temu podjęcie właściwej decyzji przyjdzie znacznie łatwiej.

Rozbiórki mechaniczne – kiedy warto je przeprowadzić?

Do ich największych zalet należy oczywiście szybkość realizacji wszelkich prac. Związane jest to z użyciem specjalnych maszyn, które pozwalają znacząco ograniczyć udział człowieka. Co ważne, umożliwiają one przeprowadzenie procesów kompleksowych, na które składa się:

  • demontaż wskazanych elementów konstrukcyjnych,
  • kruszenie betonu,
  • segregowanie i utylizacja odpadów,
  • przygotowanie terenu.

W trakcie rozbiórek mechanicznych wykorzystuje się między innymi takie sprzęty jak koparki, kruszarki i młoty hydrauliczne. Gwarantują one wysoką precyzję prowadzonych działań. Co równie istotne, zdecydowanie ułatwiają pracę wówczas, gdy budynki przystosowane do rozbiórki są bardzo duże.

Co równie istotne, wspomniane sprzęty pozwalają na realizację kluczowych prac na różnych wysokościach i w trudnych warunkach. Całość odbywa się w sposób sprawny, wygodny i w pełni bezpieczny, co także ma ogromne znaczenie.

Na czym polegają rozbiórki ręczne?

Jak można się domyślić, w tym przypadku nie dochodzi do użycia specjalistycznych sprzętów, które większość czynności wykonują za robotników. Ich udział ogranicza się wtedy wyłącznie do obsługi urządzeń.

W trakcie ręcznej rozbiórki ciężkie maszyny są jednak bezużyteczne. Jest ona przeprowadzana między innymi w przypadku obiektów zabytkowych, a także wtedy, gdy mechaniczne usuwanie elementów konstrukcyjnych mogłoby prowadzić do sytuacji zagrażającej okolicznym budynkom lub postronnym osobom.

Rozbiórki tego typu są realizowane przy użyciu narzędzi ręcznych. Trwają one znacznie dłużej, wymagają również szczegółowego planowania, tak aby nie narażać robotników na niebezpieczeństwo. Całość odbywa się etapami – najpierw demontowane są elementy tworzące dach i górne partie budynków. Z czasem fachowcy schodzą coraz niżej. Koniecznie muszą oni korzystać z odpowiednio dobranych zabezpieczeń i elementów ochronnych. Dzięki nim finalizacja prac nie jest zagrożona.

Co wybrać – rozbiórki ręczne czy mechaniczne?

Na podstawie powyższych informacji łatwo wywnioskować, która metoda okaże się lepszym wyborem. Rozbiórka mechaniczna pozwala na przeprowadzenie wszystkich czynności w znacznie krótszym czasie. A jak wiadomo, czas na placu budowy jest kluczowy. Zwłaszcza wtedy, gdy w miejscu starego budynku ma powstać nowa inwestycja.

Czasem jednak zdarza się, że rozbiórki mechaniczne nie są możliwe. Na przykład wówczas, gdy stanowią one zagrożenie dla innych budowli. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie prac metodą ręczną. W obu przypadkach ważne jest odpowiednie planowanie, a także współpraca z profesjonalistami, którzy zapewniają wysoką skuteczność działania.