Jak wygląda proces rozbiórki?

Jak wygląda proces rozbiórki

Rozbiórka budynku to wieloetapowy proces, który w wielu przypadkach wymaga uzyskania stosownego pozwolenia. Dopełnienie formalności to jedno. Nie mniej istotne jest zachowanie właściwej kolejności prac. W przeciwnym razie cały proces się wydłuży. Jak wygląda rozbiórka budynku krok po kroku? Po co Ci firma rozbiórkowa?

Proces rozbiórki – jak przebiega? Etapy prac krok po kroku

Chociaż wydawać by się mogło, że rozbiórka budynku to proces łatwy, przyjemny i nieskomplikowany, tak naprawdę stanowi wymagające zadanie. Wbrew pozorom nie chodzi w nim wyłącznie o niszczenie, lecz o zachowanie jak największej ilości materiałów i elementów konstrukcyjnych – co pozwoli na ich ponowne wykorzystanie lub odsprzedaż – a także uniknięcie uszkodzenia sąsiadujących budynków. Nie mając doświadczenia, trudno to zagwarantować. Właśnie dlatego potrzebna Ci profesjonalna ekipa rozbiórkowa.

Zajmie się ona wszystkimi szczegółami związanymi z rozbiórką. Podpowie, jakie formalności należy załatwić, aby proces odbywał się zgodnie z prawem. Dzięki doświadczeniu z łatwością oceni, które materiały i elementy konstrukcyjne opłaca się odzyskać, a które nie nadają się do ponownego wykorzystania. Zadba o bezpieczeństwo rozbiórki i prawidłowe wykonanie poszczególnych etapów. Będzie również dysponować fachowymi umiejętnościami i profesjonalnym sprzętem, co przyspieszy cały proces i zagwarantuje jego wysoką skuteczność.

Jak jednak w praktyce wygląda rozbiórka? Oto najważniejsze jej etapy.

 1. Uzyskanie stosownych pozwoleń. To pierwszy krok, który należy wykonać, aby rozbiórka była legalna. W większości przypadków inwestor musi otrzymać pozwolenie na prowadzenie prac rozbiórkowych. Ustawodawca przewidział jednak pewne odstępstwa od tej zasady. O pozwolenie nie trzeba się ubiegać, gdy rozbiórka ma dotyczyć:
 • budynków, których posadowienie nie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę,
 • parterowych i wolnostojących budynków gospodarskich, których powierzchnia nie przekracza 35 mkw.,
 • wolnostojących budynków o wysokości poniżej 8 m, jeśli nie są usytuowane na granicy działki,
 • budynków, które są częścią tzw. małej architektury,
 • budynków spełniających powyższe kryteria i nieobjętych ochroną konserwatora zabytków,
 • ścian nienośnych usuwanych np. w celu przebudowy, chyba że odbywa się to w budynku spółdzielczym (wówczas konieczna jest zgoda administratora budynku).
 1. Wybór ekipy rozbiórkowej. Profesjonalna firma rozbiórkowa zagwarantuje bezpieczeństwo i rzetelność podejmowanych działań. Dlatego warto ją zatrudnić.
 1. Sprawdzenie stanu technicznego obiektu. Pozwoli dopasować metody rozbiórki i sprzęt do kondycji budynku. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać ustabilizowanie elementów grożących przedwczesnym zawaleniem.
 1. Usunięcie kominów, poszycia dachowego, a także elementów blacharskich, takich jak rynny. Materiały szkodliwe, np. azbest, należy odpowiednio zabezpieczyć i przekazać do utylizacji.
 1. Rozbiórka ścian, podłóg, stropów i na koniec fundamentów.
 1. Gruntowne posprzątanie i wyrównanie terenu.

Ważnym elementem rozbiórki jest systematyczne wywożenie gruzu oraz materiałów budowlanych. Kontener na odpady budowlane warto zamówić jeszcze przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych, po konsultacji z ekipą, co pozwoli oszacować wielkość i rodzaj kontenerów, jakie muszą się znaleźć na placu rozbiórkowym.

Rozbiórka budynku to wymagające przedsięwzięcie. Dlatego najlepszą strategią jest jej powierzenie wyspecjalizowanej ekipie rozbiórkowej. Doświadczeni fachowcy nie tylko doradzą, jakie metody i sprzęty będą odpowiednie w przypadku danego zlecenia, ale również zadbają o to, aby proces przebiegł szybko i bezproblemowo.